Miasto Świdwin w dniu 7 stycznia 2022 r. w aktualnościach na swojej stronie internetowej zaprezentowało nowe logo, które nawiązuje do miejskiej heraldyki.
Tak naprawdę unowocześniony wizerunek pojawił się wcześniej na Facebooku Miasta Świdwin 30 grudnia poprzedniego roku, co wywołało lawinę komentarzy. Komentarzy w większości w mojej ocenie niesłusznych. Nie będę się tutaj zanadto rozpisywać, ale chyba najbardziej pozytywna, co do zmian, jest wypowiedź Adama Ciućki, pastora Zboru Chrystusa Dobrego Pasterza w Świdwinie: “Od 1945 roku był używany herb miasta jaki pozostawili nam poprzedni gospodarze tych ziem – Niemcy. I tamten herb nawiązywał do tradycji pomorskiej czyli orły lub gryfy. Świdwiński herb obowiązywał od XIV wieku i nawiązywał do orłów askańskich margrabiów brandenburskich, którzy zakładali miasto – pisze. – Orzeł askański (brandenburski) którym się inspirowali twórcy nowego logotypu w Świdwinie był obecny w herbach wielowiekowych właścicieli tych ziem, dlatego widoczny jest w bardzo wielu herbach miast i ziem na Pomorzu Zachodnim i nie ma to nic wspólnego z III Rzeszą i Hitlerem (jak niektórym się kojarzy), tylko z XIV wieczną Brandenburgią, kiedy to powstało nasze miasto i przez setki lat było we władaniu jej margrabiów.”
Wypowiedź można znaleźć w artykule Głosu Koszalińskiego.
Warto też posłuchać opinie zebrane w Radiu Koszalin, wśród których najciekawsza jest dr hab. prof. ucz. Bronisława Nowaka, polskiego historyka i heraldyka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Według mnie Identyfikacja Wizualna Miasta Świdwina i jednostek organizacyjnych została dobrze opracowana i jest bardzo spójna. Wykonawcą logo i księgi identyfikacji jest TWICE – Studio graficzne.
Także, Świdwin, jak dla mnie na plus.
Dodaj komentarz